Nu är vår laguppställning till Nya Region Blekinge klar!

Under tisdagskvällen samlades förtroenderådet för Socialdemokraterna Blekinge för att fatta beslut om vilka som ska företräda partiet i olika nämnder och beredningar i Nya Region Blekinge. Valberedningens förslag föll de 79 röstberättigade ombuden i smaken och samtliga förslag röstades igenom.

– Det gläder mig att vi nu fått ett starkt lag på plats för de olika uppdragen i den nya Region Blekinge säger Christina Mattisson, gruppledare för (S) och oppositionsråd. Vi får med detta en blandning mellan nytt och mer erfaret folk som kommer att driva en oppositionspolitik som ska lägga grunden för att vi återtar makten senast om fyra år. Med dessa företrädare och en vass politik kommer Socialdemokraterna fortsätta vara en stark kraft för att utveckla Region Blekinge.

Sedan tidigare har Förtroenderådet fattat beslut om företrädare i regionfullmäktige, regionstyrelsen, regionstyrelsens au, revisionen, revisorer och oppositionsråd tillika gruppledare. Läs mer om dessa poster här:

http://www.socialdemokraternablekinge.se/aktuellt/christina-mattisson-leder-s-i-opposition/

Dessa val gjordes under Förtroenderådet den 20 november:

Hälso- och sjukvårdsnämnd:
2;e vice ordf: Markus Alexandersson, Sölvesborg

Ledamöter:
Linda Ekström Sandstedt, Karlskrona,  JanAnders Palmqvist, Ronneby, Marie Bengtsson, Karlshamn, Hampus Engqvist, Karlskrona.

Ersättare:
Roine Olsson Sölvesborg, Ann-Christin Denebo, Karlskrona, Kent Kullman, Olofström, Agnetha Wildros, Ronneby, Magnus Dagmyr, Karlshamn.

Regional utvecklingsnämnd:
2;e vice ordf: Magnus Johansson, Karlskrona

Ledamöter:
Sara Rudolfsson, Olofström Per Ola Mattsson, Karlshamn,  Sandra Bizzozero, Karlskrona,  Magnus Pettersson, Ronneby,  Johanna Beijer, Sölvesborg

Ersättare:
Suzanne Svensson, Karlshamn, Kjell Åke Karlsson, Olofström, Pia Carlsson, Sölvesborg, Markus Degerskär, Karlskrona Amani El Ali Mazloum, Ronneby, Annika Westerlund, Karlshamn

Trafiknämnd:
2;e vice ordf: Andreas Saleskog, Karlshamn

Ledamöter:
Viveka Olofsson, Sölvesborg Michael Henriksson, Olofström, Malin Norfall, Ronneby

Ersättare:
Daniel Deleuran, Karlskrona, Anna Carlsson, Karlshamn, Magnus Johannesson, Ronneby

 Kultur- och bildningsnämnd:
2;e vice ordf: Ivar Wenster, Karlskrona

Ledamöter:
Annelie Rosenqvist, Sölvesborg, Lena Sandgren, Karlshamn

Ersättare:
Ida Larsson, Karlskrona, Patrik Sjöstedt, Olofström, Egzonita Maxhuni, Karlskrona, Rune Kronkvist, Ronneby

Tandvårdsnämnd:
2;e vice ordf: Teo Zickbauer, Ronneby

Ledamöter:
Molham Alshooykh, Olofström, Ida Larsson, Karlskrona

Ersättare:
Kerstin Wieslander, Karlskrona, Thomas Svensson, Ronneby,  Pia Carlsson, Sölvesborg

 Patientnämnd:
2;e vice ordf: Karin Jeppsson, Ronneby

Ledamöter:
Bodil Nyström, Sölvesborg, Siv Elofsson, Karlskrona

Ersättare: Jan Bremberg, Karlshamn, Pirjo Veteli, Olofström, Egzonita Maxhuni, Karlskrona

Samverkansnämnd:
Ledamot: Christel Friskopp
Ersättare: Kenneth Nyström

Närsjukvårdsberedning:
2;e vice ordf : Christel Friskopp, Karlshamn

Ledamöter:
Yvonne Andréasson, Olofström, Susanne Johansson, Karlskrona

Ersättare:
Roine Olsson, Sölvesborg, Sanna Rydell, Ronneby,  Ann-Christin Denebo, Karlskrona

Slutenvårdsberedning:
2;e vice ordf Markus Alexandersson, Sölvesborg

Ledamöter:
Daniel Deleuran, Karlskrona, Lena Klintefors, Karlskrona

Ersättare:
Sam Vidén Jakobsson, Olofström Eva Robertsson, Ronneby, Bert Inge Storck, Karlshamn

Mer information:

Christina Mattisson, 0709-313009

 

 

 

 

facebook Twitter Email